Zeměměřické a astronomické přístroje používané na území ČR od 16. do konce 20. století
V roce 1945 byla prezidentským dekretem znárodněna firma Optikotechna, patřící od roku 1935 pod Zbrojovku Brno, a spojena s firmou Srb a Štys a několika dalšími. Nový národní podnik v Košířích zpočátku pokračoval ve výrobě dosavadních geodetických přístrojů firmy Srb a Štys.
Od roku 1946 byl vyráběn úspěšný teodolit Th 30x s kovovými kruhy čtenými dvojicí verniérů (střední chyba vodorovného směru byla 15“ až 18“, svislého úhlu 10“ až 15“). Typickým znakem byly souosá hrubá a jemná ustanovka podle patentu A. Holého. Po roce 1955 byl vyráběn teodolit T1c konstruktéra A. Dvořáka se skleněnými kruhy, vestavěným trubicovým usměrňovačem, limbem na postrk a čtením pomocí jednoduchého optického mikrometru s odhadem na 2 mgon (20cc), pro armádu s nasazovacím periskopem. V nabídce byl také balonový (meteorologický) teodolit a topografická souprava. Libelový nivelační přístroj N 25x (km chyba 4,0 mm) byl nahrazen typem N 30x (km chyba 2,5 mm). NK 30x byl doplněn skleněným vodorovným kruhem čteným stupnicovým mikroskopem (mřížkou) na 5´. Obraz koincidujících konců nivelační libely byl v zorném poli dalekohledu. Pro stavební použití byl vyvinut typ MN 10. Posledním vyráběným modelem byl MNK 20 pro technické nivelace s kompenzátorem konstruktérů Urbana a Přibyla s citlivostí 0,8“ a dobou urovnání 1,5 s. a s nekonečnou jemnou ustanovkou. Stupnicový mikroskop pro čtení na vodorovném kruhu měl nejmenší dílek 5´.
V roce 1961 byla připravena nová řada teodolitů MT 0 (15x, 5c), se skleněnými kruhy MT 10 (28x, 1c/30“, optický centrovač, vyjmutí z trojnožky, na přání libela na dalekohledu, MT 11 s automatickým indexem svislého kruhu MT 20 s limbem na postrk a čtením na 10cc optickým mikrometrem a vteřinový MT 30 (34x). Žádný z těchto přístrojů se nedostal do praxe, stejně jako školní a buzolní typ teodolitu nebo přístroj pro přesné nivelace MN 20 s mikrometrem, protože roku 1963 byla výroba naráz direktivně zrušena a delimitována v rámci tehdejší Rady vzájemné hospodářské pomoci. Podnik Meopta Praha byl s novým programem začleněn do Závodů průmyslové automatizace (ZPA).
V současnosti má Meopta Přerov po privatizaci zahraničního majitele a sesterský závod v New Yorku, znám je produkcí sportovních a loveckých zaměřovacích dalekohledů.
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji