Zeměměřické a astronomické přístroje používané na území ČR od 16. do konce 20. století
V Praze zahájil v roce 1820 výrobu měřických přístrojů František Spitra. V průběhu 19. století působily tři generace tohoto rodu, syn Václav Michal a vnuk Otakar. Zhruba v polovině století byla činná známá dílna Mathiase Richarda Brandejse (-ise, -yse) (Brandeis), kterou roku 1871 převzala firma Haase & Wilhelm. Tyto firmy vyráběly jednoduché měřické a fyzikální přístroje, např. geodetické astroláby, buzoly, aneroidy a běžně – stejně jako zahraniční podniky – trubicové kapalinové nivelační přístroje, fungující na principu spojených nádob, dosahující kilometrové chyby asi 45 mm, libelové dioptry dosahující přesnosti asi 16 mm/1 km a nivelační přístroje s přesností 4 mm/ 1 km.
Roku 1890 působily jen v Praze již 24 dílny, na přelomu století zhruba 40. K nim patří i dílny Moserova, Franze Božka, K. Grunda a podnik Ant. Haase Praha. (Vztah k firmě Haase & Wilhelm je autorům neznámý.)
Johann Engelbrecht v Berouně vyráběl sluneční hodiny, buzoly a snad další drobné pomůcky. E. Kohn v Moravské Ostravě vyráběl i teodolity, v muzeálních sbírkách jsou i přístroje se signaturou Klíčník. Kvalitní rýsovací pomůcky vyráběly firmy Dušek a Strejc v Praze.
Božek , Brandeis , Haase a Wilhelm , SL
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji