Zeměměřické a astronomické přístroje používané na území ČR od 16. do konce 20. století
Matthew Berge (1753-1819), anglický konstruktér matematických pomůcek a optických přístrojů. M. Berge byl více než 30 let zaměstnán u Jesse Ramsdena. Po Ramsdenově smrti v roce 1800, dokončil všechny hlavní nedokončené nástroje a pokračoval v jejich prodeji.
M. Berge byl mladší bratr Johna Bergeho (1751? - 1808), který pracoval u Petera Dollonda.<…
VíceGeorg Friedrich Brander vyráběl v Augsburgu mechanické a optické přístroje pro astronomii, geodézii a meteorologii. Roku 1737 vyrobil první zrcadlový dalekohled v Německu. Úhloměrný přístroj z roku 1770 byl ještě v roce 1869 ve sbírkách České vysoké školy technické v Praze.
VíceHesenský dvorní mechanik Johann Christian Breithaupt založil v Kasselu v roce 1762 stejnojmenný, dodnes existující podnik, který se do historie vepsal řadou úspěšných konstrukcí astronomických i geodetických přístrojů, včetně důlně-měřických a vojenských, vybavení pro mapování stolem a geologický průzkum, ale i výrobou fyzikálních přístrojů (barometry…
VíceCarl Zeiss založil v Jeně v roce 1846 závody pro přesnou mechaniku a optiku. K významným spolupracovníkům patřili např. E. Abbe, O. Schott. V roce 1892 firma vyrobila pod označením Zeiss stereotelemeter podle návrhu Henri de Grousilliera stereoskopický dálkoměr se základnou v přístroji. Vědecký spolupracovník Carl Pulfrich vynalezl v roce 1901 princip…
VíceFirma Charles Frodsham and Co byla založena v roce 1843 v Londýně. V roce 1851již vystavovala na Velké výstavě. Od roku 1892 drží firma oprávnění královský dodavarel (Royal Warrant of Appointment) hodin a chronometrů. Firma existuje dodnes.
Centralnyj naučnoisledovatelskij institut geodezii, aerofotosjomky i kartografii vyráběl v malých sériích speciální astronomické a geodetické přístroje, ke kterým patří triangulační teodolit OT 2; od přístroje Wild T3 se údajně liší menším průměrem kruhů. Ústav je znám zejména polykónickým zobrazením z roku 1950, v současnosti používá do zahraničí název…
VícePeter Dollond založil v roce 1750 dílnu na výrobu optických přístrojů. V roce 1752 do ní vstoupil jeho otec, všestranně vzdělaný John Dollond, který do té doby obchodoval (stejně jako jeho otec) s hedvábím. Pověst firmy rychle stoupala. J. Dollond je považován za tvůrce achromatických dalekohledů, které prodával od roku 1758; v roce 1761…
VíceV období okolo roku 1890, pravděpodobně až do 30. let, vyráběla v Ústí nad Labem firma Hermann Eichler geodetické přístroje a pomůcky, včetně minutových teodolitů.
VíceTraugott Leberecht von Ertel převzal v Mnichově v roce 1821 „matematickou dílnu“ svého staršího společníka, známého konstruktéra Georg von Reichenbacha. Zaměřil se na výrobu přesných, vysoce kvalitních přístrojů geodetických (zejména teodolitů) a astronomických přístrojů (pasážníků). Od roku 1834 byl používán název T. Ertel & Sohn.
Firma v…
VíceOtto Fennel, konstruktér začínající u firmy Breithaupt, založil v Kasselu v roce 1851 firmu na výrobu geodetických přístrojů a pomůcek. Roku 1891 po převzetí firmy syny Adolfem a Ottou, byl název změněn na Otto Fennel Söhne. Adolf Fennel patří k nejvýznamnějším konstruktérům geodetických přístrojů, zasloužil se o úpravy dělicích strojů kruhů. Světové…
VíceZestátněním firmy Hildebrandt a tradiční, méně významné freiberské firmy Pessler, vznikl v roce 1950 závod Freiberger Präzissions-Mechanik (FPM). V následujících letech výrazně rozšířil produkci, v roce 1965 byl integrován do kombinátu VEB Carl Zeiss Jena. V ČSR byly pravděpodobně nejznámější vteřinové teodolity Theo 2 (původní Zeiss Th 40, vyráběný ve…
VíceVídeňská firma Gebrüder Fromme bratrů Adolfa a Carla Fromme vznikla v roce 1884 jako nástupnický podnik dílny Josepha Perflera, založené (snad) v roce 1835. (Některé zdroje za datum vzniku považují přímo rok 1835.) Firma vyráběla kvalitní geodetické přístroje i další výrobky jemné mechaniky (např. dílenská posuvná měřidla), byla dodavatelem Triangulační a…
VíceV roce 1900 byla ve Vídni založena dílna jemné mechaniky Otto A. Ganser, která nabízela nivelační přístroje a měřické stoly, geologické kompasy, srážkoměry, automatické hladinoměry, okulárové mikrometry, pro armádu a válečné loďstvo např. dělostřelecké zaměřovače a dálkoměry.
VíceFirma H. Hochapfel v Saarbrückenu (snad) na přelomu 19. a 20. století vyráběla dalekohledy a jiné optické přístroje.
VíceGustav Heyde založil po vyučení a praxi např. u firmy Starke & Kammerer v roce 1872 v Drážďanech dílnu jemné mechaniky (Gustav Heyde – Mathematisch-mechanisches Institut Optische Präzisions-Werkstätte), která postupem doby získala světovou pověst ve výrobě fotoaparátů a geodetických a astronomických přístrojů. První konstrukcí byl dělicí stroj kruhů,…
VíceV roce 1873 se stal společníkem firmy August Lingke & Compagnie v saském Freibergu Max Hildebrand, který prošel praxí v Paříži, Anglii a ve světoznámé berlínské dílně Pistor und Martins. Přístroje po několik let nesly označení Hildebrand früher August Lingke, okolo roku 1880 označení Hildebrand & Schramm. Podnik, vyrábějící úplný sortiment včetně…
VíceBratři Josef a Jan Fričové založili v roce 1883 v Praze „dílnu pro přesnou mechaniku“, pro kterou sami vyrobili speciální přístroje pro dělení kruhů, broušení čoček atd. Firma Josef & Jan Frič (označení firmy bylo používáno v několika variantách) dosáhla úspěchu již na Národní výstavě v Praze roku 1891. Po roce 1906 byl přijat jako úřední normál USA…
VíceV roce 1819 založil ve švýcarském Aarau Jakob Kern firmu, která za dobu své existence, tj. do roku 1988, kdy byla prodána konkurenční firmě Wild Heerbrugg a o necelé tři roky později v rámci společnosti Leica zrušena, přinesla několik světově významných konstrukcí klasických i elektronických geodetických přístrojů. Až do roku 1969 ve vedoucích funkcích…
VíceMechanik Carl Eduard Kraft (Karl E. K.) založil ve Vídni v roce 1824 vlastní dílnu. Syn Wilhelm Kraft (asi sňatkem) převzal dílnu Sadtler. Po roce 1854 je produkce signována Kraft und Sohn. Podnik vyráběl zejména důlně-měřické buzoly, meteorologické přístroje, Horského planimetry, pantografy a další pomůcky, které jsou dnes vyhledávány sběrateli.…
VíceMechanik a optik Ernst Leitz v roce 1864 vstoupil do zaměstnání v Optickém institutu ve Wetzlaru, založeném Carl Kellnerem. V roce 1869 se stal jediným vlastníkem. Vyráběl chemické a fyzikální aparatury, optická zařízení a zejména mikroskopy – v roce 1899 bylo dosaženo výrobního čísla 50.000, o 8 let později 100.000. Vedení firmy…
VíceV roce 1945 byla prezidentským dekretem znárodněna firma Optikotechna, patřící od roku 1935 pod Zbrojovku Brno, a spojena s firmou Srb a Štys a několika dalšími. Nový národní podnik v Košířích zpočátku pokračoval ve výrobě dosavadních geodetických přístrojů firmy Srb a Štys.
Od roku 1946 byl vyráběn úspěšný teodolit Th 30x s …
VíceItalové Henry Negretti a Joseph Zambra založili v roce 1850 v Londýně podnik, který vyráběl vědecké a optické přístroje včetně geodetických.
Stali se dodavateli královny Viktorie, Edvarda VII., admirality a Královské observatoře. Podnik provozoval úspěšné fotografické studio; v této činnosti je v současnosti spatřován hlavní…
VícePřed rokem 1872 působil ve Freibergu podnik Carla Osterlanda, který vyráběl nejen geodetické a důlně-měřické přístroje, některé z nich s konstrukčními inovativními prvky, ale i ceněné fyzikální přístroje.
Méně významný podnik Pessler (Päsler?) se podle dostupných informací zhruba ve stejnou dobu zaměřil na výrobu kompasů, závěsných buzol,…
VíceHenry Pyefinch (1739-1790), anglický konstruktér z Londýna. Zabíval se výrobou matematický a astronomických přístrojů a pomůcek.
VíceDělostřelecký důstojník Georg von Reichenbach založil v Mnichově v roce 1802 s podporou bavorské Akademie věd dílnu pro výrobu matematických přístrojů. Reichenbach byl v té době už známý vynikající konstruktér astronomických a geodetických přístrojů, který prošel praxí v anglických dílnách. Dílna se roku 1804 změnila v Matematicko-mechanický ústav, který…
VíceV roce 1889 začal bývalý pruský katastrální úředník Herrmann Robert Reiss v městě Liebenwerda vedle provozování zásilkového obchodu s potřebami pro zeměměřiče a domácnost vyrábět výtyčky a ve spolupráci s firmou Maibuhr & Hentschel další geodetické pomůcky. Roku 1896 vznikla firma Technisches Versandgeschäft R. Reiss, která se stala významným…
VíceRudolf Rost, mechanik firmy Starke & Kammerer, založil ve Vídni v roce 1888 firmu, nesoucí jeho jméno. V roce 1896 registroval se svým mladším bratrem Augustem R. firmu Rudolf & August Rost, která dosáhla značných úspěchů a na trh přinesla několik původních konstrukcí geodetických a fotogrammetrických přístrojů, včetně velkých astronomických…
VíceJosef Schablaß (-ss) založil v roce 1810 ve Vídni podnik, který vyráběl kompasy, důlní buzoly,dendrometry, nivelační přístroje, měřické stoly, pantografy, sluneční hodiny. V roce 1845 získal na 3. živnostenské výstavě bronzovou medaili. Další vývoj nezjištěn.
Londýnská firma, založená v roce 1875 Thomasem Shortem a Jamesem Masonem. Zabývala se výrobou kvalitních leteckých a meteorologických přístrojů, mezi nimi též měřických aneroidů. V roce 1907 (podle jiných údajů 1900) byla převzata stále existující americkou firmou Taylor Instrument Companies, která od roku 1851 vyráběla zařízení pro měření a regulaci…
VíceFirma na výrobu námořních přístrojů (kompasů a dalších) byla založena v roce 1766. V roce 1846 byla firma rozpuštěna a jednotlivý partneři začli podnikat samostatně.
V Praze zahájil v roce 1820 výrobu měřických přístrojů František Spitra. V průběhu 19. století působily tři generace tohoto rodu, syn Václav Michal a vnuk Otakar. Zhruba v polovině století byla činná známá dílna Mathiase Richarda Brandejse (-ise, -yse) (Brandeis), kterou…
VíceV nově vniklé Československé republice na konci roku 1919 založili Jaroslav Srb a Josef Štys v pražských Košířích závod jemné mechaniky a optiky. Oba společníci prošli praxí v závodech Carl Zeiss v Jeně. Podnik zavedl moderní formy organizace práce, získal vojenské zakázky a z firmy Frič zkušené pracovníky.V roce 1923 společnost založila…
VíceV roce 1866 vznikla světově významná firma Starke & Kammerer. Předchůdcem byla Mechanische Werkstätte des K. K. Polytechnischen Institutes in Wien (mechanická dílna vídeňské polytechniky, dnešní Technické univerzity), založená v roce 1818. Od roku 1854 se na vedení dílny podílel Gustav Starke, který s partnerem Carl Kammererem založil…
VíceNěmecký mechanik a konstruktér Ferdinand Süss (Nándor S.) založil v Budapešti v roce 1900 podnik Suss Nandor fele Praecizios Mechanikai Intezet pro výrobu jemné mechaniky a optiky, produkující též geodetické přístroje.
V roce 1934 byl podnik přejmenován na Magyar Optikai Müvek (MOM). Firma MOM po válce působila i v elektrotechnice,…
VícePařížská firma matematických přístrojů Lenoir byla založena v roce 1820. V roce 1827 se nástupnickým podnikem stala firma Gravet– Lenoir, a jejím nástupcem v roce 1867 firma Tavernier-Gravet. Známá byla zejména její výpočetní pravítka. Zanikla v roce 1972.
Ludwig Tesdorpf, asistent v dílnách Maxe Hildebranda ve Freibergu a Carla Bamberga v Berlíně, převzal po absolvování techniky v Karlsruhe v roce 1882 Matematicko-mechanický ústav sourozenců Zimmerových (Gebrüder Zimmer) ve Stuttgartu. Vyráběl hlavně geodetické instrumentárium s některými zajímavými konstrukčními detaily, ve spolupráci se…
VíceNárodní podnik Tesla v Praze úspěšně vyráběl od 60. let 20. století He-Ne laser TKG205. Přístroj s akumulátorovým Ni-Fe nebo síťovým napájením byl vybaven optikou pro úpravu svazku paprsků, vynikal stabilitou záření a dlouhou životností. Často byl doplňován čepem pro použití v trojnožce firmy VEB Carl Zeiss Jena, byl používán v mnoha pracích inženýrské…
VíceJohann Christoph Voigtländer po praxi v Londýně, Lipsku a Praze obdržel od Marie Terezie roku 1763 dekret na „výrobu matematických přístrojů v neomezeném množství“. (Některá rakouská literatura považuje za rok zahájení jeho činnosti letopočet 1757.) V roce 1796 konstruoval dělicí stroj pro přímá měřidla i pro dělení kruhů. Výrobní program s astroláby a…
VíceVýzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, založený v roce 1954 v Praze, od roku 1979 sídlící ve Zdibech, vyráběl v malých sériích nebo jen jako prototyp speciální přístroje a pomůcky, např. cirkumzenitál 100/1000 nebo v polní verzi 50/500, invarová pásma, grafoteodolit prof. Karla Neseta, zobrazovací kartografické soupravy, vynášecí…
VíceV roce 1873 založili bratří Wichmannové v Berlíně podnik, který se vypracoval na předního německého výrobce přístrojů z oboru optiky a jemné mechaniky. V geodetickém oboru nabízel prakticky úplný sortiment teodolitů, nivelačních přístrojů a drobných pomůcek (hranolky, hlavice, pásma, krokoměry apod.). Kromě toho vyráběl logaritmická…
VíceVynikající konstruktér Heinrich Wild odešel v roce 1921 z geodetického oddělení Zeissových závodů v Jeně, které od roku 1907 zakládal, a ve švýcarském městě Heerbrugg v kantonu St. Gallen založil podnik pro výrobu geodetických přístrojů. Jeho společníky byli Dr. Robert Helbling a Jacob Schmidheiny, který se podílel finančně.…
Více