Zeměměřické a astronomické přístroje používané na území ČR od 16. do konce 20. století
Bratři Josef a Jan Fričové založili v roce 1883 v Praze „dílnu pro přesnou mechaniku“, pro kterou sami vyrobili speciální přístroje pro dělení kruhů, broušení čoček atd. Firma Josef & Jan Frič (označení firmy bylo používáno v několika variantách) dosáhla úspěchu již na Národní výstavě v Praze roku 1891. Po roce 1906 byl přijat jako úřední normál USA polarimetr pro stanovení cukernatosti.
Rodinně vedený podnik bratří Fričů během svého trvání vyráběl celý sortiment geodetických přístrojů včetně prestižního triangulačního teodolitu 6R se šroubovými mikrometry se čtením odhadem až na 2" a speciálních přístrojů pro měření deformací přehrad a pro stavby tunelů.
Roku 1884/5 byla vyrobena malá série důlních teodolitů Duplex, v nichž světově poprvé byl použit skleněný vodorovný dělený kruh (průměr 130 mm, dělení 1˚) se čtením dvěma protilehlými mikroskopy (zvětšení 24x, mřížka se 60 dílky) úhlových minut, odhadem 30". Kruh byl prosvětlován např. kahanem zespodu okénkem v zakrytí. Teodolit byl univerzálně použitelný nejen pro úhlová měření od astronomických připojení na povrchu až po polygonizaci v podzemí v silně úklonných dílech, ale i pro nivelaci s použitím reversní libely na dalekohledu. Pro snadné cílení ve svislé rovině byly voleny dva dalekohledy (odtud název přístroje) proměnné délky. Pravoúhle zalomená osa excentrického dalekohledu pro strmé záměry procházela dutou klopnou osou prokladného dalekohledu. Duplex byl představen v roce 1886 na Sjezdu inženýrů v Budapešti. (Skleněné dělené kruhy se v praxi prosadily až v teodolitu Zeiss Th I konstruktéra H. Wilda, vyráběném od roku 1922.) Poznávacím znakem mnohých sběratelsky oblíbených přístrojů jsou plastové červeno-hnědé hlavy stavěcích šroubů.
Na podkladě brilantní myšlenky prof. Františka Nušla byla vyřešena konstrukce astronomicko-geodetického cirkumzenitálu pro určování zeměpisných souřadnic metodou stejných výšek. Roku 1932 byl zaveden neosobní mikrometr podle návrhu prof. Emila Buchara. (V 70. letech konstrukci zdokonalil a vyráběl Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický.) Podnik se po 1. světové válce zaměřil na oblast astronomie, jeho geodetické přístroje zastarávaly. Zanikl po znárodnění počátkem 50. let, kdy byl v rámci n. p. Metra převeden na jinou výrobu.
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Přesný název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji
Název výrobce uvedený na přístroji